Układ hamulcowy motocykla – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeżeli masz wieloletnie doświadczenie z maszynami, jakimi są motocykle, zapewne wiesz, że bezpieczeństwo możesz zapewnić sobie jedynie poprzez odpowiednią konserwację i renowację znajdujących się w motorze podzespołów.

Jednak, jeśli trafiłeś na ten artykuł, może to oznaczać, że nie wiesz zbyt wiele o tym, co sprawdzić przed kolejnym sezonem. Na szczęście masz nas i naszą wiedzę, którą postaramy się przekazać w taki sposób, abyś bez problemu odpowiednio sprawdził swój motocykl.

Zacisk hamulcowy – ważny element, na który należy zwrócić uwagę

Dziś opowiemy Ci o zaciskach hamulcowych, które są nieodłącznym elementem każdego układu hamulcowego. Jeśli choć raz odwiedzałeś sklep motocyklowy, z pewnością nie raz widziałeś na półkach ten osprzęt. Jeżeli chcesz bezpiecznie przemierzać drogi, ważne, abyś na ten element zwrócił szczególna uwagę.

Kiedy dokonujesz przeglądu motocykla, sprawdź dokładnie, czy tłoki, odpowiedzialne za hamowanie nie blokują się, czy są czyste. Jeżeli zauważysz na tym elemencie korozję i brud, koniecznie go wymień. Ważnym jest, abyś także ocenił czy zacisk hamulcowy – pływający, pracuje płynnie, nie powoduje zakleszczeń na jarzmie oraz czy całościowe uszczelnienie tego elementu nie nadgryzł ząb czasu. Jeśli okaże się, że uszczelka jest nieszczelna, koniecznie wymień ją na nową. Co ciekawe, na zaciskach hamulcowych doskonale widać, czy płyn hamulcowy wycieka, co w konsekwencji zmusza motocyklistę do oceny stanu przewodów hamulcowych, którymi wspomniany płyn przepływa. Jeżeli okaże się, że zobaczysz jego smugi na zaciskach, nie będziesz miał wyjścia – ten element trzeba będzie wymienić.

Przygotowanie motocykla do sezonu – pamiętaj o najważniejszych rzeczach

Zanim wyruszysz swoim rumakiem na polskie drogi, warto zastanowić się, jakie części motocyklowe będziesz musiał sprawdzić i wymienić. Jedną z nich na pewno będą zaciski hamulcowe. Jeżeli okaże się, że z tą częścią będzie wszystko w porządku, to jesteś szczęściarzem, bo jedynce, bo będziesz musiał zrobić przy tym elemencie, to jedynie go wyczyścić. Najgorszą częścią tego elementu są tłoki, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują gładkiej i czystej powierzchni bocznej. Zwróć na to szczególna uwagę. To właśnie ten element współpracuje z uszczelniaczem. Dlatego tak ważne jest unikanie zabrudzeń, które, jak się można domyślać, uszkadzają uszczelkę, powodując niebezpieczną awarię, jaką jest wyciek płynu hamulcowego. Jak możesz się domyślać, jest to jedna z najgorszych awarii, bowiem cały układ przestaje odpowiednio działać i motocyklista jest narażony na ogromne niebezpieczeństwo. Zadbaj zatem o to, aby akurat tę część sprawdzić w 100%. Jeżeli nie ufasz swojej wiedzy i doświadczeniu, nie zaszkodzi wybrać się do pobliskiego mechanika, który oceni stan faktyczny zacisków hamulcowych i stwierdzi, czy motocykl nadaje się do bezpiecznej jazdy.

Dodaj komentarz