Tarcze hamulcowe – bez sprawnych w ogóle nie ruszaj się z garażu

Kiedy pojawia się pierwsze słońce, które topi pozostałości po zimowym śniegu, aż chce się ruszyć z domu. Szczególnie motocykliści czekają na ten moment, bowiem jazda motorem sprawia im nie lada frajdę. Aby jednak wyjechać bezpiecznie na drogi, te muszą być całkowicie oczyszczone ze śniegu. Oczywiście, każdy motocyklista, nie może także zapomnieć o sprawności maszyny. Dlatego tak ważnym jest, aby przed każdym nowym sezonem dokładnie sprawdzić stan techniczny maszyny.

Tarcze hamulcowe – jednym z kluczowych elementów, które powinny być sprawne

O ile można pokusić się o stwierdzenie, że nie wszystkie części motocyklowe muszą być w idealnym stanie, aby maszyna funkcjonowała bez zarzutu, o tyle są elementy, których lekceważyć nie można. Jednym z nich są tarcze hamulcowe. Zapewne wiesz, jak powinny wyglądać te, które są w idealnym stanie, bo odwiedzając sklep motocyklowy, nie raz natykałeś się na nie na sklepowych półkach. Sprawdź zatem, jak przed otwarciem sezonu wyglądają Twoje.

Jak możesz się spodziewać, podczas dynamicznej jazdy i gwałtownego hamowania, tarcze hamulcowe w Swoim motocyklu są o wiele bardziej eksploatowane, niż inne części układu hamulcowego. Poza tym, skoro jesteś motocyklistą, doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że element ten jest bardziej wyeksponowany, niż w innych maszynach, przez co szybciej się chłodzi.

Oglądając rozmaite tarcze hamulcowe, na pewno wiesz, że możesz postawić na tradycyjne lub te o zaskakującym wyglądzie, które uatrakcyjnią w jeszcze większym stopniu Twoją maszynę. Pamiętaj jednak, aby przy zakupie nie ulegać zbytnio modzie, a skupić się bardziej na funkcjonalności tej części. Warto wybrać ten model, który posiada dużą liczbę wcięć. Dzięki temu tarcza szybciej będzie oddawała ciepło, dzięki czemu układ hamulcowy będzie o wiele sprawniejszy, szczególnie podczas gwałtownego hamowania. Powinieneś także wiedzieć, że wspomniane wyżłobienia, widoczne na tarczach posiadają jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – usuwają pojawiające się na tarczach zanieczyszczenia.

Jak można się domyślać, tarcze, które posiadają więcej rowków, może i są lepsze, jednak powodują szybsze zużycie klocków hamulcowych, będących także istotnym elementem układu hamulcowego. Co zatem zrobić, aby układ nie zużywał się tak szybko? Otóż musisz podczas wymiany tarczy, wymienić również klocki hamulcowe na takie, które są dedykowane specjalnie dla tarczy, którą wybrałeś. Tylko w ten sposób zapewnisz idealne i długotrwałe działanie wspomnianych wyżej elementów.

Dodaj komentarz