Kontroluj układ hamulcowy motocykla – tylko mając pewność, że jest sprawny, masz pewność, że jesteś bezpieczny

Przygotowując motocykl do nowego sezonu, powinieneś sprawdzić nie tylko stan opon, ale także pozostałe układy, które odpowiedzialne są za prawidłową pracę maszyny. Jednym z najważniejszych, który odpowiada za bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego, jest układ hamulcowy. Tak naprawdę od niego zależy, czy jazdę przeżyjesz bez szwanku, czy dojdzie do niechcianego wypadku, w którym ucierpi nie tylko Twoja maszyna, ale przede wszystkim Ty. Sprawdź zatem, czy wspomniany układ działa bez zarzutu. Na czym powinieneś się skupić? Postaramy się przedstawić w poniższym artykule.

Klocki, okładziny, płyn – to podstawa

Kiedy po zimie zajrzysz do garażu, gdzie stoi Twój motocykl, skup się nie tylko na jego odkurzeniu, ale również na sprawdzeniu poszczególnych podzespołów. Nieważne czy posiadasz hamulce tarczowe czy bębnowe, podstawowym zadaniem jest sprawdzenie jakości klocków hamulcowych, czyli przede wszystkim wielkości ich okładziny. To właśnie od niej zależy, czy układ hamulcowy będzie działał idealnie, czy będziemy słyszeć i czuć niepokojące objawy. O ile w układzie tarczowym jest to proste, bowiem klocki widać od razu, nie trzeba zdejmować nawet zacisków, o tyle w układzie bębnowym będziemy mieć sporo zabawy – należy bowiem rozebrać cały bęben, a co za tym idzie zdjąć także koło.

Jeśli uda nam się ocenić stan klocków, możemy przejść do kolejnej czynności, jaką jest uzupełnienie bądź całościowa wymiana płynu hamulcowego. Obecne układy hydrauliczne, które można spotkać w większości maszyn, wymagają od użytkownika kontroli płynu hamulcowego. Dobrze zatem, abyś sprawdził, jaki płyn dedykowany jest dla Twojego motocykla, odwiedził najbliższy sklep motocyklowy i nabył odpowiednią buteleczkę. Nawet, jeżeli podczas rutynowej kontroli nie będziesz musiał go wymieniać, na pewno przyda Ci się w przyszłości. takie zabezpieczenie nie pozwoli Cię zaskoczyć w momencie, kiedy płyn będzie musiał być uzupełniony. Sprawdź zatem poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym – nie tylko jego ilość, ale także stan.

Dodaj komentarz