Klocki hamulcowe – na co zwrócić szczególną uwagę?

Zawsze uważałeś, że bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych elementów Twojego życia. Nawet, kiedy pierwszy raz wsiadłeś na motocykl, jechałeś tak, aby bezpiecznie dojechać do celu i nie narażać innych uczestników ruchu na szwank? Jesteś zatem kierowcą idealnym.

Skoro tak bardzo zależy Ci na bezkolizyjnej jeździe, zapewne zdajesz sobie sprawę z faktu, że regularne wizyty u mechanika, to podstawa. Jeżeli sam potrafisz sprawdzić swój motor, a pobliski sklep motocyklowy jest w stanie zaoferować Ci odpowiednie części, to jeszcze lepiej. Sezon nie powinien być Ci straszny. Aby jeszcze bardziej wzbogacić Twoją wiedzę, dziś chcielibyśmy napisać o jednym z elementów układu hamulcowego, który jest odpowiedzialny za odpowiednie wyhamowanie pojazdu. O czym mowa? Jakie części motocyklowe mamy na myśli? Otóż chcemy przybliżyć Ci odrobinę świat klocków hamulcowych.

Istotne informacje, o których powinien wiedzieć każdy motocyklista

Klocki hamulcowe, to element układu, który powinien być dla każdego kierowcy motoru najważniejszy. To właśnie on bardzo często ratuje mu życie lub pozwala uniknąć kolizji, a nawet mandatu. Wspomniany element, jak można się spodziewać, niestety ulega często zużyciu. Szczególnie, jeśli lubisz szybką jazdę i gwałtowne hamowanie. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, aby klocki hamulcowe służyły nam bez zarzutu jak najdłużej? Przede wszystkim trzeba zrozumieć, na czym polega ich zużycie. Postaramy się to zobrazować poniżej.

Klocki hamulcowe, wraz z tarczą hamulca wytwarzają tarcie, które powoduje zmniejszenie prędkości pojazdu. Każdy klocek, podczas hamowania, zarówno tego mniej inwazyjnego, a przede wszystkim podczas gwałtownej reakcji motocyklisty, ulega ścieraniu i ścinaniu. Nie wiemy, czy masz świadomość tego, że każda tarcza posiada nacięcia lub wyfrezowane rowki, które wnikają w klocek. Tak naprawdę nie odczuwa się tego podczas działania całego układu, jednak ma to znaczenie przy zużyciu klocka hamulcowego. Dlatego tak ważnym jest, aby wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiednie cechy klocków hamulcowych, do których należą:

  • trwałość
  • grubość okładziny, która zapewnia odpowiednią siłę tarcia
  • izolacja termiczna – ważnym jest, aby na tłoki i zaciski została przeniesiona jak najmniejsza temperatura
  • ochrona środowiska – wybierajcie takie klocki, w których okładzina nie posiada w swoim składzie metali ciężkich.

Wiemy, że te wszystkie parametry ciężko znaleźć w jednym produkcie, szczególnie, jeśli szukamy tańszego rozwiązania, jednak są one niezwykle ważne. Dzięki nim masz pewność, że otrzymujesz nie tylko produkt trwały, który przetrwa niejedno gwałtowne hamowanie, ale przede wszystkim taki, który będzie chronił środowisko przed nadmiernym zanieczyszczeniem.

Tarcze hamulcowe – https://www.motobros.pl/tarcze-hamulcowe/strona-1/

Dodaj komentarz