Elementy, które muszą sprawnie działać w motocyklu

Jesteś początkującym motocyklistą, a może masz wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu wspomnianej maszyny? Tak naprawdę to, jakie kto ma doświadczenie w jeździe jest mało ważne w kontekście dbania o motor. Każdy kierowca motoru powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że odpowiednie przygotowanie maszyny do sezonu powinno zapewnić mu i innym uczestnikom ruchu drogowego pełne bezpieczeństwo.

Stąd tak ważnym jest, aby przed każdym sezonem dokładnie sprawdzić układ hamulcowy, który jest jednym z najważniejszych układów w maszynie. To właśnie on sprawia, że motocyklista jest w stanie w odpowiednim momencie wyhamować motocykl, unikając tym samym zderzenia z innym pojazdem lub po prostu zatrzymując motor. Co zatem powinniście sprawdzić przed wyjazdem na drogi? Opowiemy o tym poniżej.

Dźwignia hamulca – niby pozorna, a jednak tak ważna

Wielu motocyklistów lekceważy ten element układu hamulcowego. trzeba przyznać, że jest to największy błąd, jaki popełniają. Okazuje się bowiem, że ta najbardziej prozaiczna część układu hamulcowego może przysporzyć najwięcej problemów podczas manewru hamowania. Gdzie znajduje się ten element? Oczywiście na kierownicy maszyny.

Każdy motocyklista może zapytać – dlaczego to właśnie ona jest tak ważna, skoro, to inne podzespoły wyhamowują maszynę? Otóż okazuje się, że właśnie te niepozorne części motocyklowe rozpoczynają cały proces hamowania, a co za tym idzie – są niezwykle ważne w całym układzie. Jeżeli nadal nie wiesz dlaczego, napiszemy wprost – to właśnie one powodują, że tłoczek w pompie hamulcowej zostaje uruchomiony. Wspomniany tłoczek odpowiedzialny jest za wytworzenie odpowiedniego ciśnienia płynu hamulcowego, który z kolei powoduje wysunięcie tłoczków hamulcowych, które napierają na klocki hamulcowe. Te naciskają na tarcze, które odpowiedzialne są za wyhamowanie kół. Ot, cały proces hamowania został przedstawiony.

Wróćmy jednak do dźwigni hamulca. Mamy nadzieję, że przedstawiony proces uświadomił Ci, jak bardzo ważnym jest ten element. Jak możesz zauważyć, wielu producentów motocykli idzie na przysłowiową “łatwiznę”, nie montując dźwigni hamulca z regulacją, pozwalającą dostosować dźwignię do długości palców motocyklisty. To bardzo ważne, aby posiadać dźwignię, którą dostosujemy do swoich gabarytów. Przecież jako kierowca motocykla musimy mieć odpowiedni uchwyt hamulca, inaczej nie będziemy w stanie odpowiednio wyczuć dźwigni, co w konsekwencji oznacza niepewne hamowanie, co w momencie zagrożenia, może źle wpłynąć na naszą reakcję i cały układ hamulcowy.

Jeżeli zatem w swojej maszynie posiadasz nieregulowaną dźwignię hamulca, czym prędzej odwiedź sklep motocyklowy i zaopatrz się w taki element, który pozwoli Ci dostosować układ hamulcowy do Twojej anatomii.

Pamiętaj, bezpieczeństwo ponad wszystko. Zadbaj o to, abyś na drodze nie tylko Ty czuł się bezpiecznie. Jeśli możesz – zminimalizuj niebezpieczeństwo, które może grozić innym uczestnikom ruchu. Wymiana dźwigni hamulca na regulowany z pewnością Ci w tym pomoże. Jeśli boisz się zrobić to samodzielnie, wybierz się do zaprzyjaźnionego warsztatu, gdzie zrobią to za Ciebie. Koszt będzie niewielki, a satysfakcja z bezpiecznej jazdy bezcenna. Naprawdę warto! Życie masz jedno, nie narażaj go niepotrzebnie. Przygotuj motocykl do nowego sezonu. Niech żadna pogoda nie będzie Ci straszna.

Dodaj komentarz