Dbamy o układ hamulcowy motocykla – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak możesz się spodziewać, motocykl składa się z wielu układów, które pozwalają mu sprawnie działać. Jednym z nich z pewnością jest układ hamulcowy, czyli ten, który odpowiedzialny jest za zapewnienie bezpieczeństwa motocykliście, poprzez wyhamowanie pojazdu podczas niebezpieczeństwa kolizji, czy po prostu zapalenia się czerwonego światła na drodze.

Aby ten układ działał bez zarzutu, należy przed sezonem wykonać wiele czynności, zarówno sprawdzających, jak i renowacyjnych, które pozwolą nam stwierdzić, że nasz motocykl będzie sprawnie i szybko reagował na każde nasze polecenie.

Co zatem zrobić, aby odpowiednio zadbać o układ hamulcowy, na jakie części motocyklowe zwrócić szczególną uwagę? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć poniżej.

Klocki i tarcze hamulcowe podstawą sprawnego układu hamulcowego

Zarówno motocykliści, jak i inni kierowcy rozmaitych pojazdów poruszających się po naszych drogach, mają zakorzenione, że pierwszym elementem, jaki należy sprawdzić, zanim wyjedzie się nad drogę jest układ hamulcowy, a w szczególności stan klocków i tarcz. Nie bez powodu każdy monitoruje ich stan, bowiem właśnie te dwa elementy wymieniamy najczęściej.

Jak można się spodziewać – zupełnie inaczej niż w samochodzie – nie trzeba demontować zacisków, aby ocenić stan klocków hamulcowych. W motocyklu mamy je praktycznie na wyciągnięcie ręki. Spoglądając na nie, powinniśmy skupić się na grubości okładzin. Niestety każdy fachowiec ma inne zdanie, co do bezpiecznej ich grubości. Warto zatem założyć, że jeżeli okładzina jest mniejsza niż 2 milimetr, to nie ma na co czekać – klocki natychmiast trzeba wymienić. Jeżeli sprawę zbagatelizujemy, możemy doprowadzić do sytuacji, w której nasz układ hamulcowy zostanie poważnie naruszony, co w konsekwencji oznacza gorszą jakość hamowania, jeśli nie całkowity zanik takiej możliwości.

Jeżeli zatem nie chcesz całkowicie uszkodzić układu hamulcowego, zainteresuj się stanem klocków hamulcowych i tarcz. Nie potrafisz samodzielnie ocenić ich stanu? Wybierz się zatem do warsztatu, gdzie doświadczony mechanik wyrazi swoją opinię. Pamiętaj bowiem, że awariom i uszkodzeniom warto zapobiegać. Usuwanie ich skutków może być nie tylko bolesne dla Twojego ciała (jeśli nie będziesz mógł zahamować w odpowiednim momencie), ale również dla portfela. Łatwiej bowiem wymienić dwa elementy, aniżeli cały układ hamulcowy.

Dodaj komentarz