Dbajmy o nasz motocykl – tylko całkowicie sprawny może dać nam wiele radości

Jesteś motocyklistą? Kochasz swój motor ponad wszystko? Jeśli tak, zapewne zdajesz sobie sprawę z faktu, że musi być całkowicie sprawny, żebyś mógł cieszyć się nim w pełni. Jazda niesprawną maszyną, nie tylko nie cieszy, ale przede wszystkim może także prowadzić do spowodowania niebezpieczeństwa na drodze. Dbaj zatem o swój motocykl, abyś zawsze bezpiecznie dojechał do celu. Dziś podpowiemy Wam, na co zwrócić szczególną uwagę. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Wam odpowiednio przygotować motocykl do jazdy.

Klocki – pierwsza rzecz, na której powinieneś się skupić

Kiedy robisz przegląd motocykla, na samym początku skup się na częściach, które najczęściej wymieniasz, tj. na klockach i tarczach hamulcowych. Dlaczego akurat one przysparzają nam najwięcej problemów? Bowiem są najbardziej eksploatowane, szczególnie, jeśli lubisz szybką jazdę, przez którą często musisz gwałtownie hamować.

Jako wprawny motocyklista, zapewne potrafisz ocenić stan techniczny wspomnianych elementów. Nie? Skup się zatem. Poniżej podpowiemy Ci, po czym poznać, że te części motocyklowe są zużyte i należy je niezwłocznie wymienić.

Niestety nie możemy podać Ci konkretnych symptomów, które mówią o zużyciu klocków. Niestety każdy motor i każdy klocek objawia ten stan inaczej. Najczęściej jednak możesz zauważyć głośną pracę hamulców, piszczenie podczas hamowania, szuranie podczas obrotu koła. Takie sygnały motocykl wysyła w momencie, kiedy okładziny klocków uległy całkowitemu starciu, co oznacza, że hamowanie odbywa się jedynie przy pomocy blachy, z której dana część została wykonana. Dodatkowym symptomem może okazać się duży skok dźwigni, która znajduje się na kierownicy. Możesz ten objaw pomylić z zapowietrzoną pompą hamulcową.

Hamulec bębnowy – on również rządzi się swoimi prawami

Jeżeli posiadasz motocykl, którego mechanizm z hamowania oparty jest na hamulcu bębnowym, masz większy problem niż ci motocykliści, którzy w swych maszynach posiadają tarcze. Okazuje się bowiem, że aby sprawdzić stan układu hamulcowego, należy rozebrać bęben, a co za tym idzie – czeka Cię także zdjęcie koła. Niemniej jednak musisz wykonać tę czynność, jeżeli chcesz mieć pewność, że układ hamulcowy działa bez zarzutu. Nie robiąc tego nigdy nie będziesz pewien, że wszystko jest w porządku.

Dodaj komentarz